Łączenie bezlistwowe blatów - jakie środki stosować

Łączenie bezlistwowe blatów - jakie środki stosować

  Wymarzona kuchnia to efekt doboru wielu elementów, kluczowych materiałów oraz finalnie, solidnego wykończenia. Fronty powinny odpowiednio współgrać z resztą elementów, a uchwyty wieńczyć całość, warto jednak w całym procesie pamiętać o praktyczności. Jednym z najistotniejszych elementów kuchni, który stanowi o jej praktyczności jest powierzchnia robocza - blat.

  W ciągu ostatnich kilku lat zdecydowanie modniejsze stało się łączenie blatów laminowanych bez stosowania listew maskujących. Takie rozwiązanie niesie za sobą nie tylko korzyści wizualne, ale również aspekt praktyczny.

Nie każdy decyduje się na takie wykończenie, a powodem zdają się być

1. Brak wiedzy w kwestii techniki łączenia.

2. Obawa przed późniejszymi problemami związanymi z niewłaściwym zabezpieczeniem spoiny (puchnięcie blatu wskutek wilgoci).

  Faktem jest, iż decyzję w sprawie rodzaju połączenia należy podjąć jak najwcześniej, najlepiej już na etapie planowania i zamawiania materiałów, bowiem kluczowym jest wykonanie odpowiedniego kształtu frezu jak również otworów na spodniej części blatu, które posłużą do zamocowania dodatkowych złącz śrubowych

  Na rynku dostępne są dwa rodzaje złączy do blatów. Zastosowanie droższego przyniesie wiele oszczędności czasowej przy montażu, w tym wypadku dostęp do śruby ściągającej jest ułatwiony, a do skręcenia gwintu wystarczy wkrętarka z odpowiednią końcówką. Tańsze złącze zmusi nas do skorzystania z klucza płasko oczkowego. Różnice w cenie można uznać za mało znaczące zważywszy na to, iż w większości kuchni wystarczą trzy sztuki mocowań. 

Blat laminowany w miejscu łączenia jest narażony na wilgoć, samo łączenie mechaniczne nie będzie w takim wypadku wystarczającym zabezpieczeniem. Potrzebny jest środek, który dodatkowo wzmocni połączenie oraz co najważniejsze, uszczelni i zabezpieczy spoinę przed wilgocią. Producenci mebli na wymiar często stosują różnego rodzaju kleje poliuretanowe odporne na wilgoć, taki środek sprawdzi się w praktyce, ponieważ nie pozwoli wilgoci przedostać się do surowego blatu. Nie sposób jednak nie wspomnieć, że jest to rozwiązanie dalekie od ideału i niesie za sobą szereg wad:

-Klej poliuretanowy zwiększa swoją objętość w czasie schnięcia, a więc spoina musi być poddana dodatkowej obróbce po utwardzeniu.

-Brak możliwości doboru barwy spoiny.

-Długi czas pełnego utwardzenia.

-Możliwość zmiany koloru spoiny po upływie czasu i na wskutek działania promieni słonecznych.

Na przeciw oczekiwaniom klientów wyszła brytyjska firma Unika specjalizująca się w produkcji różnego rodzaju środków chemicznych.

Klej i szczeliwo "Color Joint" do łączenia blatów laminowanych występuje w dziesięciu wersjach kolorystycznych, zapewnia niezwykle prostą obróbkę, bardzo mocną, trwale elastyczną oraz doskonale uszczelniającą spoinę na lata. Produkt odnosi niezwykłe sukcesy w branży meblarskiej i przekonuje do siebie coraz więcej producentów za sprawą wspomnianych zalet.

Pojemność niewielkiej tubki wystarcza na jedno łączenie blatu standardowej szerokości 60cm. Załączona końcówka pozwala na wygodną aplikację środka.

W ofercie hurtowni Bagart dostępne są wszystkie kolory kleju ColorJoint w świetnej cenie - produkt możesz obejrzeć TUTAJ.

Zostaw komentarz

Nazwa wymagane
E-mail (Nie Opublikowany) wymagane
Strona URL-adres strony z http://)
Komentarz wymagane
Kod Typ